Czy masz ukończone 18 lat?
Tak
Nie
„DZIEWCZYNA DUBY SMALONE BREDZI”…
DUBY SMALONE - Smoked Roggenbier to kolejny, autorski pomysł naszego piwowara Adama.
Piwo wędzone żytnie w stylu niemieckim (ekstrakt 13,0 % wag., alkohol 5,5 % obj.). Wyważony szynkowo-wędzony aromat i smak połączony z nutami bananów, goździków i żyta. Wrażenie dopełnia delikatna goryczka, przyjemnie podkreślając słodowe walory piwa. Piwo treściwe i złożone, dla koneserów i piwoszy pragnących poznawać nowe smaki. W zasypie 25% słodu jęczmiennego dostarczy wyraźnego, ale nienachalnego wrażenia szynkowej wędzonki, a 20% słodów żytnich zapewnia ciekawą pełnię smakową.

Skład:
Słody: słody podstawowe, słód pszeniczny wędzony, słód żytni, słody karmelowe
Chmiele: Iunga, Hallertauer Tradition
Drożdże: WB-0

Pewnie każdy zna sens wyrażenia „pleść duby smalone” czyli wygadywać głupstwa… Przyjęło się ono za sprawą A. Mickiewicza i jego wiersza „Romantyczność” („Dziewczyna duby smalone bredzi, a gmin rozumowi bluźni").

Jednak niewielu pamięta o pierwotnym przesłaniu... Wcześniej, sformułowanie to odnosiło się do pewnej rzeczywistej czynności. Przed wiekami sprzęt domowy często był wyplatany z gałęzi sosnowych, wierzbowych (tzw. wiklina), brzozowych. Materiały te charakteryzują się sporą giętkością, w przeciwieństwie do dębu, który jest twardy i kruchy. Świeżo ścięte gałęzie dębu (dubu) przed wyplataniem próbowano osmalać nad ogniskiem. Była to niezwykle żmudna czynność, której efekty były marne. Zatem gdy ktoś „plótł duby smalone” to jego praca była daremna.

Dlaczego DUBY SMALONE? Niech to pozostanie nasza słodką tajemnicą…

ekipa Peruna Gromowładnego

Duby Smalone

 
Peruński sklep internetowy
najnowsze