Czy masz ukończone 18 lat?
Tak
Nie
Pierwsze wyjście z mroku
wyjscie z mroku

Stało się. Nieodwołalnie postawiliśmy ten najważniejszy krok — uwarzyliśmy piwo w dniu 15 kwietnia br. To była też pierwsza, namacalna chwila w której poczuliśmy, że nasze działanie przybiera bardziej realny wymiar.

Założenia były proste: piwo ma mieć intensywny aromat amerykańskich chmieli, przyjemną (ale niezbyt intensywną) goryczkę, subtelny smak z delikatnymi nutami słodowymi. Piwowar wcześniej przygotował 4 eksperymentalne warki i po degustacji zdecydowaliśmy się na ostateczną recepturę. Bazą był słód pilzneński z niewielkim dodatkiem słodów karmelowych. Chmiele amerykańskie: Tomahawk i Columbus na wczesne chmielenie, Citra i Centennial na późne chmielenie, a po 17 dniach dodaliśmy kolejną porcję 3 odmian chmieli do tanka leżakowego. Drożdże górnej fermentacji, dedykowane dla piw amerykańskich (US05).

Po raz pierwszy doświadczyliśmy, jak się warzy 70hl piwa. Zaskoczyła nas czasochłonność całego procesu (przeszło 15h), a także kwestie sanitarne — większość pracy w browarze to mycie, zmywanie, odkażanie... Choć warzenie piwa nie wydaje się być trudnym zadaniem, to jednak praca jest męcząca — ale czego nie zrobi się, żeby dostarczyć spragnionym klientom boskiego trunku od Peruna?
Peruński sklep internetowy
najnowsze